Fotorelacja z manewrów „KOORDYNACJA 2018” na Jeziorze Radodzierz powiat Świecki (24.09.2018)

24 września br. na Jeziorze Radodzierz doszło do awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego z blisko 100 osobami na pokładzie. W wyniku zrzutu paliwa przed awaryjnym lądowaniem doszło do pożaru lasu. W wyniku uderzenia o taflę wody samolot rozpadł się na dwie części. Przednia część znalazła się na brzegu, druga, tylna część kadłuba wraz ze skrzydłami pozostała w wodzie i opadła na dno. To scenariusz ćwiczeń KOORDYNACJA 2018 mających na celu zgranie służb uczestniczących w zdarzeniach masowych. Były to jedne z największych tego typu ćwiczeń zorganizowanych w ostatnich latach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyło w nich ponad 460 ratowników oraz przedstawicieli służb.

W ćwiczeniach brało udział 38 zastępów straży pożarnych oraz pięć łodzi i trzy pontony, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego, grupa wodno-nurkowa (JRG 1 Bydgoszcz), sonar, kontener kwatermistrzowski oraz samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Do gaszenia lasu wykorzystano samolot gaśniczy Dromader. W ćwiczeniach brali udział także: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, Kujawsko–Pomorski WOPR, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Motocyklowe Ratownictwo Medyczne w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, Lotnicze Pogotowie Ratownicze w Bydgoszczy, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Nadleśnictwo Osie, Leśnictwo Osiny, Leśnictwo Średnik.

Na terenie ćwiczeń obecny był Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, oraz przedstawiciele służb i instytucji biorących udział w ćwiczeniach. Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej reprezentowali jego zastępcy mł. bryg. Jacek Kaczmarek oraz st. bryg. Sławomir Herbowski.
Zdjęcia: Adam Świtalski
Tekst: st. kpt. Arkadiusz Piętak – Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s